בית עלמין סנהדריה

כתובת:
הרב בלוי 1, ירושלים
טלפון:
02-6252281
איך להגיע

תחבורה ציבורית: מהתחנה המרכזית קו אגד מס' 39, קווים אחרים: 10, 36, 56, 64, 67.

בבית העלמין סנהדריה משתמשים בכל סוגי הקבורה ובהם קבורת כוכים, קבורה רמה, קברי שדה וקברי מכפלה. בית עלמין זה נחשב לבית עלמין "סגור" על-פי הגדרתו במוסד לביטוח לאומי.

שעות פתיחה: פתוח להולכי רגל בכל יום בשבוע בשעות 07:30 ועד 24:00, בערבי שבת וחג עד שעתיים לפני כניסת שבת וחג.

נגישות: כניסה לכלי רכב בעבור נכים רק בתיאום מראש עם מפקח בית העלמין (נייד: 052-8697662).

כל בית הקברות נגיש לנכים. הכניסה לכוהנים מותרת רק בשבילים המסומנים.

בית הקברות ממוקם בשכונת סנהדריה בצומת הרחובות שמואל הנביא ושדרות לוי אשכול, בסמוך לקברי הסנהדרין. הוא הוקם במקור כמקום קבורה ארעי בשנת 1948, בתקופה שבה אי אפשר היה לנהל הלוויות בהר הזיתים עקב הסכנה הכרוכה בביצוע הקבורה באותה עת.

החלקה הראשונה שנפתחה בבית הקברות שימשה בעבר כחלקה "על תנאי". הכוונה הייתה לקבור את הנפטרים בקבורה ארעית, מאחר שהכול עדיין שהדרך להר זיתים תיפתח מחדש בתוך זמן קצר, ושהקבורה שם תמשיך כסדרה. אם כן, הנפטרים נקברו בסנהדריה "בתנאי" שבסופו של דבר יועברו למקום של קבע בהר הזיתים.

ככל שחלפו השנים התברר שאי אפשר יהיה להוציא את הנפטרים מהקבר ובשל כך בית הקברות היה לבית עלמין קבוע. בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים קיבל המקום תוקף של קבע, היות ולאחר המלחמה התרחבה ירושלים במידה כה ניכרת עד שהקיפה את האתר והיום הוא נמצא באזור מרכזי בעיר.

החברה קדישא קהילת ירושלים מתחזקת את בית הקברות ברמה הגבוהה ביותר והוא נקי ומטופח. האתר אינו נתמך בקירות מכיוון שהוא בנוי על משטח מפולס.

בבית העלמין סנהדריה טמונים הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג שהיה הרב האשכנזי הראשון לישראל וחתן פרס ישראל; הרב יהודה לייב מאגנס, ממייסדי האוניברסיטה העברית שבראשה עמד כקנצלר ושעזר לבסס את מעמדה בעולם; ד"ר משה זמורה, נשיאו הראשון של בית המשפט העליון; הרב אריה לוין, שהיה ידוע כ"אב האסירים" ושעודד את רוחם; הרב עובדיה יוסף, מהחשובים בפוסקי ההלכה בעת המודרנית, הרב הראשי הספרדי לישראל וחתן פרס ישראל; הפרופסור גרשם שלום שעסק בחקר אקדמי של תורת הקבלה; הפילוסוף פרופ' הוגו ברגמן, שהיה לימים הרקטור הראשון של האוניברסיטה העברית בירושלים; והמשורר הדגול יהודה עמיחי.