חברה קדישא ראשון לציון

חברה קדישא ראשון לציון

רחוב חלוצי יסוד המעלה 8 ראשון לציון

טלפון: 03-9665522

כתובת מייל:hkr@012.net.il

ראשוני המייסדים בראשון לציון היו מניין יהודים שבאו מרוסיה בשנת תרמ"ב (1882) ושעלו על הקרקע. את לילם הראשון עשו תחת כיפת השמים על אחת הגבעות תחת עץ שקמה עתיק, ובט"ו באב של אותה שנה הוקם היישוב. תחת אותו עץ שקמה עתיק, הניצב היום על "גבעת המייסדים", נקברה תינוקת בת חודשיים, בתם של המייסדים פאניה וד"ר חיים חיסין. שם גם הוקם בית העלמין הראשון של היישוב, בית עלמין גני אסתר.

מכיוון שהייתה מראשוני המוסדות בראשון לציון, בשנת תרנ"ז (1897) הוטל מס על תושבי המושבה לשם החזקת מוסדות ציבור והחברה קדישא ביניהם. מאוחר יותר, בתרס"א (1901), החל ועד המושבה בראשותו של אהרן מרדכי פריימן לנהל פנקס לרישום הנפטרים בספר שבו הכיר גם השלטון הטורקי באותם ימים.

בשנת תשי"ג (1953) נרשמה החברה קדישא כאגודה עות'מאנית וישבה בבית מגן דוד אדום שברחוב רוטשילד בעיר. שלושה עשורים לאחר מכן (1983) הייתה החברה לעמותה מסודרת לכל דבר. בשנות ה-60, תחת ניהולו של הרב משה חיים פלברבוים, יוסדה התשתית הארגונית והניהולית של החברה קדישא ומערך זה משרת אותה עד היום.

מאז ועד היום החברה קדישא ראשון לציון מטפלת במסירות בכל הנדרש בליווי המשפחות ובסידורי ההלוויה בעיר. החברה מפנה נפטרים מביתם (השירות ניתן בחינם בשעות העבודה) או מבתי החולים המשרתים את תושבי העיר. הפינוי מבתי חולים אחרים ניתן בתשלום. החברה אף עוזרת למשפחות לערוך בבתי העלמין אזכרות ליקיריהן.

החברה קדישא מפעילה מוקד רישום במשרדי החברה ומקבלת קהל לצורך זה לפני הצהריים ובשעות הערב. מעבר לכך כל תושב יכול לפנות למענה טלפוני זמין לכל שאלה או בעיה, גם מעבר לשעות קבלת הקהל. בימים אלה עובדת החברה על בניית אתר מקוון שמטרתו לסייע לציבור הרחב בקבלת מידע שוטף, לתועלת השירות ולשיפורו.

שעות קבלת קהל: ימים א'-ה' בוקר 8:00-13:30 אחה"צ 18:00-19:00

יום ו' וערבי חג 8:00-12:00

טלפון: 03-9665522

פקס: 03-9641528

טלפונים נוספים לעת הצורך: 053-3180988 , 053-3180983

בתי העלמין

החברה קדישא ראשון לציון מפעילה שלושה בתי עלמין בעיר: גני אסתר, גורדון ובית העלמין הצבאי. בבתי עלמין אלה נמצאים סככות מוצלות עם שולחנות וספסלים המיועדים למנוחה ולהתכנסות המשפחות באזכרות. גם לאורך שבילי בתי העלמין הותקנו ספסלים לרווחתם של המבקרים. כן נבנו רחבות למען קהל המלווים, ובצמוד להן מתקני מים קרים לשתייה.

בימים אלה נמצאים בתי העלמין בראשון לציון בשלבי שיפוץ מתקדמים לפי תכנית עבודה רב-שנתית. בין קווי תכנית זו חידוש כל קווי המים לאורכן ולרוחבן של החלקות, ריבוד השבילים וריצוף המעברים בין החלקות. זאת ועוד, בעתיד הקרוב ישופץ אזור "הגבעה" בבית העלמין גני אסתר, שם קבור דור המייסדים של ראשון לציון. אזור זה נפגע משיני הזמן, מתזוזות הקרקע ומבעיות הנגרמות בשל הטופוגרפיה המיוחדת לו. עקב כך ניזוק המתחם נזקים הדורשים תיקון ושיפוץ מידיים. לשם תיקונם הובאו טובי המומחים בתחום, ובקרוב יחלו אי"ה העבודות בפועל.